Ego cepte ile Ankarakart Sorgulama

12 Ara

Ego cepte ile ilgili daha önce sizlere iki detaylı yazı sunmuştum. Akıllı telefon sahipleri için Ego cepte ve diğer cihaz sahipleri için Ego her cepte  yazılarını hala okumadıysanız mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Bu yazılarımı okuduysanız yeni bir aşamaya geçmenin vakti geldi. Bir süre önce yapılan güncelleme ile artık hem ego cepte uygulaması üzerinden hem de Ego web ve mobil sitelerinden Ankarakart bakiye ve son kullanım yaptığımız tarihi sorgulayıp öğrenebilme özellikleri eklendi. Şimdi bu özelliğe göz atalım.

SC20141203-031329

Ekran görüntüsünde görüldüğü üzere artık programda Ankara Kart menüsü yüklenmiş durumda. Bu menü diğer menüler gibi kullanımı pratik ve hoş bir görünüme sahip.

SC20141203-031355Ankara Kart menüsünde karmaşık işlemler isteyen herhangi bir şey yok. Elinizde bulunan Ankara Kartın bakiye ve kullanım tarihini sorgulamayı kolaylaştırmak için kart numarası sorgu çubuğunda kart üzerinde yazılı numaranın ilk 8 hanesi hazır yazılı olarak gelmekte.  Size düşen elinizdeki karta bakarak kalan haneleri tamamlamak ve sorgu ikonuna tıklamak olacak.

SC20141203-031600

Yukarıdaki örnekte geçen ay sonu için kendi kartımın bakiye sorgusu bulunmakta. Bunu görünce bu kadar geç mi işliyor sistem diye aklınıza gelebilir ancak öyle değil. Son kullanım yaptığınız validatörün merkezle iletişimine göre kısa süre içinde bakiye ve kullanım tarihi hemen güncellenmekte. Bu süre bazen 5 dakika da olabiliyor, bazen de bir kaç saat alabiliyor. Sistem henüz yeni sayıldığı için bu normal bir durum, ancak bu sorgu kullanımda hiç bir değişiklik yapmaz. Asıl kayıt elinizdeki fiziki kartta bulunmaktadır. Buradan yapılacak her sorguda yeniden kart numarası girmesi de zor olabilir, bu yüzden tavsiyem kart numaranızı kaydetmeniz olacaktır. Bunun için üst resimde yer alan ekranda iken Kaydet butonuna tıklamanız yeterli. Tıklama ardından karşınıza şöyle bir ekran gelecektir;

SC20141203-031744Yapılacak tek şey kart tanımı yazan alana kart için istediğiniz isimlendirmeyi yapmak olacaktır. İster kendi adınızı, ister sanal adınızı, ister göbek adınızı isterseniz de herhangi bir şey yazın fark etmez. Canınız ne isterse kartınızı öyle adlandırıp kaydetmeniz mümkün! Kayıt ardından karşınıza gelecek ekran size özel olacak.

SC20141203-031615

İste kart numarası istediğiniz adla kaydedilmiş ekranın görüntüsü. Dilerseniz daha çok sayıda kartı kaydetmeniz de mümkün. Bu sayede her sorguda kart numarası girmeniz gerekmez ve sadece tanımlı kartı seçerek sorgulama yapmanız mümkün olur.

SC20141203-031620

Sonunda mutluluk içinde görebileceğiz sorgu ekranı da bu hale gelmekte. Akıllı telefon kullanmıyorsanız işiniz biraz daha zor. Çünkü Ego’nun web ve mobil sitesi üzerinden kart numarasını her seferinde tekrar girerek sorgu yapmanız gerekmekte. Bol bakiyenizin olduğu mutlu günler dilerim!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir