Ev Tadilatı ve Ötesi

11 Kas

Genellikle bahar ya da yaz aylarında evimizde eskiyen, beğenilmeyen ve bozuk olan yerlerin değişmesi için bir tadilat fikri ortaya atılır. Bu fikir dile kolay olsa da işe gelince gerçekten zordur. Ben çektim, siz de çekmeyin diye bu zor iş için sizlere önerilerimi yazacağım.
Öncelikle asla işi kısa süre içinde yapma ve bitirme düşüncesinde olmayın ve geniş bir zaman ve sabır ayırmanız gerektiğini bilin diyerek önerilerime başlıyorum. İlk yapacağınız bir tadilat planı oluşturmaktır. Bu planda eksikler ve yapılacaklar nedir tespiti yapılarak ilerleyen aşamalara geçişte kolaylık sağlanacaktır. Planı tamamladıktan sonra ise öncelik sıralaması da yapmak gerekiyor. Kesinlikle yapılması gerekenler ve yapılırsa iyi olurlar önem sırasına göre dizilmelidir. Ancak bu liste de elbette ilerleyen aşamada güncellenecektir. Sebebi ise en önemli koşul olan işin yapımına harcanacak bütçe olacaktır. İlk başta kendinize göre ayardığınız bütçeyi hiçi bir iş planlamasına bölmeyin. Sebebini ilerleyen aşamalarda açıklayacağım. Liste planını yaptığına göre işe başlamadan önceki aşamalara geçmemiz mümkün.

Tasarım Planlama

Evde tadilatında yapılacak en önemli iş, tasarımını planlamaktan geçiyor. Daracık bir evi iyi tasarımla verimli olarak kullanabilirken, tasarımı olmayan geniş bir evi verimsiz kullanıp dert edebilirsiniz. Dertlenmemek için profesyonel yardım almak şart. Profesyonel yardım çok pahalı olur, bizim bütçemizi aşar demeyin! Dilerseniz ücretsiz ya da cüzzi bir ücretle pek çok yerden tasarım hizmeti almak mümkün. Tüm evin tadilat işleriyle ilgili hem tasarım hem de işin yapımını Koçtaş ev yenileme hizmeti ile yaptırmanız mümkün. Detaylı bilgiyi Koçtaş internet sitesinden edinebilirsiniz. Ben kendi tecrübemi sizlere aktaracağım. Ankara’da yaşadığım için Ankamall şubelerindeki mimarlık ofisinden keşif hzimeti talep ettim. Buna karşılık sizden 60 TL gibi yapılacak işe göre uygun kalan bir ücret isteniyor. Bu ücretin içerdiği hizmetle, öncelikle sizden randevu talep edilerek işin yapılacağı evinize gelip keşif yaplacak alanları tek tek gezerek gerekli detayları not ediyorlar ve isteklerinizi de sizinle görüşüyorlar. Keşiften bir kaç gün sonra ise hizmet aldığınız mağazada size özel sunum yaparak tasarladıkları işi sizlere gösteriyorlar. Sunum sırasında istediğiniz değişiklikler varsa onlar da yapılarak tasarımın son şeklini alacak düzeni oturtuyorlar. Tasarımla ilgili kararlar tamamlanınca ise size bir ortalama maliyet hesabı çıkartıyorlar. Bu hesap size biraz tuzlu gelebilir, bunun için acele etmeden başka yerlerden fiyat teklifi almanızı tavsiye ederim. Bizim için şu aşamada önemli olan tasarım hizmeti almaktır. Koçtaş tasarımla ilgili planları size vermiyor ancak kafanızda bir fikir edinmesini sağlıyor. Ayrıca keşifle ilgili planlama ve fiyat teklifini size veriyor. Bu sayede iş yapılacak alanla ilgili hem boyutsal olarak bilgi sahibi oluyorsunuz hem de yapılacak iş için bütçe planı edinmiş oluyorsunuz.

Örnek İkea mutfak tasarımı

Örnek İkea mutfak tasarımı

Benzer hizmeti şehrinizde İkea varsa o da veriyor. Üstelik eğer iş yapılacak alanın tam boyutları elinizde varsa ücretsiz tasarım yaptırtmanız mümkün. Bunun için öncelikle mağazaya gidip tasarım hizmeti için randevu almanız gerekiyor. Randevu vaktinde de sizin isteklerinize göre İkea’da yer alan zengin ürün çeşitlerini kullanarak özel tasarım oluşturuluyor. Eğer ben boyutlandırmayı kendim de yapabilirim derseniz İkea Ev Planlayıcısı programı ile dilediğiniz yerde kendiniz de planlama yapabilirsiniz. Benim elimden hiç biri gelmez derseniz de 40 TL keşif ücreti ödeyerek evinizde keşif yaptırıp da planlama çizilmesini de talep edebiliyorsunuz. İkea’ya gitmenizi kesinlikle tavsiye ederim. Hem tasarımda hem de fiyatta oldukça uygun koşullar görmeniz mümkün.

Hayalinizdeki mutfak yoksa bu mu?

Eğer banyo yapımı işiniz varsa artık pek çok firmanın da online tasarım hizmeti var. Onları da mutlaka deneyin! Online iş yapamam derseniz, o zaman seramik firmalarının bayilerini dolaşmanızı tavsiye ederim. Çeşit çeşit tasarımlı banyoları canlı canlı mağazada görmek mümkün oluyor. Mutfak değişimi planınız varsa o zaman şehrinizdeki mutfak yapımı işiyle uğraşan yerlere uğrayarak hem proje çizimi talep edebilir hem de bir fiyat bilgisi edinebilirsiniz. Ankara’da yaşayanlar için Sitelerde bu konuda oldukça fazla alternatif bulunmakta ve artık profesyonel şekilde pek çok firma da bu hizmeti sağlamaktadır.

Bunlar da bana yetmez derseniz mimarlık ofislerine tasarım ve projelendirme için başvurabilirsiniz. Bu ofisler hem tasarım ve projelendirmeyi yapıp hem de projenizi uygulayıcı olarak da işinizi yapabilirler. Bu şekilde yapılacak bir iş sizin için büyük maliyetlere sebep olabilir. Ayrıca işin sonuna kadar takip etmezseniz beğenmediğiniz sürprizler bile olabilir. Dikkatli olmanızda fayda var.

Malzeme Seçimi

Projesini oluşturduğunuz evde sıra geldi malzemelerin seçimine. Herkesin bütçesi ve zevkleri ayrı olduğu için malzemeler konusunda sadece marka ve kalite önerilerinde bulunacağım. Eğer ekonomik iş olsun derseniz sakın tek bir firmaya bağımlı kalarak malzeme seçmeyin! Gidin dükkan dükkan gezin ama kaliteden de ödün vermeyen yerleri gezin. Mutfak dolaplarında mümkünse akrilik boyalı sıkıştırma mdf panelleri seçin. Çekmece aksamları ahşap değil çelik iskelet üzerine olsun. Bu sayede hem çok daha kaliteli de hem de şık bir dolap olacaktır. İkea’nın satış yaptığı mutfak dolaplarının oldukça kaliteli ve pratik olduğunu söyleyebilirim. Üstelik de 25 yıl garanti veriyorlar. Fırsatınız varsa orayı incelemeden diğer yerlere bakmayın. Mutfak tezgahında önerim yok, sebebi ise tercihlerin çok farklı olması ve önerimin yanıltıcı olma ihtimali var.

Banyo tadilatı için de seramikleri hep 1. kalite üreten firmalardan seçmenizi tavsiye ederim. Seramik seçimi mutfak ya da zemin için de gerekmekte ve onlar için de dikkatli olmak şart. Piyasada birbir çeşit ürün var ve birbirine çok benzer, kalitesiz taklit ürünler de bulunmakta. Aman dikkat! Yanılmamak için şehrinizde bulunan seramik firmalarının ana bayiilerini gezmenizi öneririm. Örneğin Ankara’da Rüzgarlı bu konuda bir numaradır. Biz seramik ürünlerinin tamamını Çanakkale Seramik’ten tercih ettik. Bol çeşit ve uygun fiyatlı kaliteli ürünleri var.

Batarya seçimleri de çok zor ve önemli. Sizlere tavsiyem ECA ve Artema ürünlerine öncelik vermeniz. Yoksa Alman markası olan Grohe de fena değil.

Evinize yeni bir kombi alacaksanız tavsiyem Buderus, Vaillant ve de Bosch. Radyatör için önceliğim ECA olsa bile dilediğiniz markayı seçebilirsiniz. Kombi için küçük boyutlu evlerde hermetik, büyük boyutlu evlerde ise yoğuşmalı kombi ideal olmaktadır. Yeniden sistem kurulumu olacaksa mutlaka radyotörlere bağımsız su dağıtımı yapan sistem kurulmasını isteyiniz. Yerden ısıtma sağlayan ve her peteğe doğrudan su veren bu sistem çok verimli çalışmaktadır.

Evin zemini eskidi diyorsanız ıslak zeminler için önerimi az önce vermiştim. Yok laminat olsun derseniz her marka olabilir ancak evler için 8 mm kalınlıkta olanlar idealdir. Daha inceleri sizi üzebilir. Ayrıca mutlaka laminat parke altına 5 mm kalınlıkta strafor döşetmeniz sizin yararınıza olur. Maliyette çok az değişme olur ama hem ısı hem de ses için çok iyi yalıtım sağlar.

Pencereler de değişse iyi olacak diyorsanız pvc markalarının en az 70 mm kalınlıktaki, 5 odacıklı ürünlerini tercih etmenizi öneririm. Bunlardan daha kalın ve bol odacıklı olanları da olabilir. Kalınlık ve odacık sayısı arttıkça yalıtım oranı da artmaktadır. Ayrıca en az çift contalı sistem ve 16 mm kalınlıkta ısıcam tercihi yapılmalıdır. Ev tadilatıyla aynı anda pencere değişimi yapılacaksa tadilat başlamadan pvc pencere siparişinizi vermenizi tavsiye ederim çünkü mal teslim ve montajı ortalama 10 gün ile 1 ay arasında zaman alabilmektedir.

Odalardaki mobilyaları değiştirmeyi planlıyorsanız ve zamanınız da darsa mümkünse acele edin derim. Artık firmalar sipariş üzerine üretim yapmakta ve teslimat süreleri uzun sürmektedir. Hatta alacağınız ürün merkez depoda olsa bile teslimatı 10 günü bulabiliyor.

İnşaat Yapım Aşaması

İşlemeye hazır beton zemin!

İşlemeye hazır beton zemin!

İşlerin en zor, meşakkatli, sabır, zaman ve emek isteyen kısmına geldik. İşe başlamadan yapılacak en önemli şey işin ustasını iyi seçmektir. Eğer Koçtaş’tan Anahtar Teslim Ev Yenileme hizmeti aldıysanız ya da bir mimarlık ve inşaat ofisi ile anlaştıysanız işiniz oldukça kolay oluyor. Usta seçimi sorununuz olmadan sadece yapılan işleri takip edip, gerektiğinde önerilerinizi ya da uyarılarınızı yaptığınızda iş kolayca bitiyor. Kolayca dediğime bakmayın, Koçtaş tüm evin işleri için 52 gün süre istiyoruz demişti! Biz ise bir tanıdık inşaat ofisi ile aynı işi 20 günde bitirdik. Tabi bu sadece inşai faaliyetler için geçen süre, buna üst yapının çoğu dahil değil. Ekonomik imkanınıza uymuyorsa ya da şehrinizde bu tip işleri yapan ofisler yoksa mecburen ustaları kendiniz bulup iş yaptıracaksınız. Bu koşulda sinir harbine hazır olun. Ustalarla anlaşması zaman zaman çok zor olabiliyor. Hem zamanlamada hem de iş yapımında çok zor durumda kalabiliyorsunuz. Bunun için tüm ustaları iyice araştırın ve zamanlama planı yaparak önceden ustalarla anlaşın ve çağırın. Yapılan her işte ustanın başında olmaya gayret edin. Ustayı nereden bulacağınızı bilemiyorsanız bu konuda da internetten yardım sağlayan siteler var.

Ve Ötesi

 Okuduğunuz ve gördüğünüz şekilde bu işler zor işler. Güzel bir ev için insan kendini bir süre bu işlere adeta adıyor. Sonucunda genellikle güzel sonuçlar çıksa da işler bitti gözükse de bitmiyor! İşler bitti gözüktüğünde sadece bir soluk alın çünkü yeni düzen oturana kadar daha pek çok sürpriz ile karşılaşabilirsiniz.

Yapacağınız ve yaptığınız her işi bir yere mutlaka not edin ve hep yanınızda olsun. Mümkünse her şeyin detaylıca fotoğrafını çekin. Özellikle sıfırdan komple ev tadilatı yapıyorsanız ve yeni taşınacaksanız her şeyi iyice ölçüp biçin ve herkesten fikirler edinmeye çalışın. Telefonunuz hep yanınızda olsun ve evin yapımı olacak her köşesinin her anının fotoğraflarını çekin bulunsun. Hatta sayaçlarınızın dahi fotoğraflarını çekin, bulunsun.

O priz buraya gelecek!

O priz buraya gelecek!

Sıfırdan ev yeniliyorsanız öncelikle kablo alt yapısının yerlerine karar vererek mükemmel bir düzenleme yapın. Örneğin ben her odaya internet ve tv kablosu çekimi yapıp bolca priz eklettirdim. Bu sayede uzun vadede her türlü teknik altyapı için kablolar hazır oldu. İkinci husus, yeni kalorifer tesisatı yaptıracaksanız hazır kablolar da yapılmışken yer altından radyatörlere giden boru tesisatlarını da çektirin ve kurtulun. Oda zeminleri ve pvc pencere yapımı da varsa öncelikle pvc pencere montajı yapılsın, ardından oda zeminleri yapılsın. Bu sayede laminat zemin yaptıracaksanız laminatlarınız çizilmeden, kirlenmeden iş bitecektir.

Sonunda…

İşler bitince güzel bir çay içmenizi tavsiye ederek yazıma son veriyorum. Ben kendi tecrübelerimden yola çıkarak bu yazıyı hatırladım. Eksik gördüğünüz ya da sormak istediğiniz varsa yorumlarınızı eksik etmeyin. Kolay gelsin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir