Whats App için özel hat WhatSim

28 Oca

Geçtiğimiz günlerde teknolojiseverler ve mesajseverler için gündeme gelen WhatSim pek çok kişi tarafından büyük bir ilgi gördü. Henüz piyasaya sunulmamış bu hizmet nedir, ne değildir ve nasıldır sizler için araştırdım ve önerilerimle beraber yazıya dönüştürdüm.

Öncelikle bilmeniz gerekirki bu hizmet ne Facebook ne de Whats App tarafından verilmemektedir. Bir İtalyan girişimci Manuel Zanella tarafından tasarlanan bu hizmet, kendine has bir alt yapıya ait bulunmaktadır. Zaten Manuel Zanella, uluslar arası dolaşımda yüksek roaming ücretlerine çözüm bulmak için hizmet veren ZeroMobile firmasının da sahibi. WhatSim için de bu tecrübeyi kullanduğını düşünmekteyim.

WhatSim öncelikle internet sitesinden kayıt olunarak adresinize gönderilecektir. Bu işlem için 10€ yıllık kayıt ücreti ve 5€ da kargo ücreti istenmektedir. Sim kart adresinize ulaştığı anda telefon ya da tabletinize takılıp kullanılabilir halde bulunmaktadır. Sim kart hem normal hem mikro hem de nano boyutlara uyumlu yapıda tasarlanmış, bu sayede sim kart cihaza uyumlu mu değil mi derdi oluşturmuyor.

Sim kart kullanımı pratik olabilir fakat bu hattı nasıl ve ne için kullanabiliriz? Bu soru aklınıza takılmasın çünkü bu hat sadece Whats App bağlantısı kurmanızı sağlıyor. Başka bir fonksiyonu da bulunmamakta. Ayrıca sadece Whats App üzerinden yazılı mesaj gönerimi ücretsizdir. Eğerki fotoğraf, ses kaydı ya da video göndermek isterseniz bu hatta özel kontör almanız gerekmekte! Sadece ülkemizde bu hattı kullanmayı düşünenler içinse oldukça pahalı tarifeleri olduğunu söylemek mümkün.

Peki bu hattın numarası nedir? Hangi şebeke ile çalışıyor?

Bu sorulara cevapları ise oldukça ilginç. Sahip olduğunuz hat bir İtalyan numarası olacaktır. Zaten sadece Whats App için kullanılacağı için numaranın pek de bir önemi yok. Hattı 150 ülkede 400 operatör ile ek bir işlem yapmadan ya da ücret ödemeden kullanmak mümkün! İşte en önemli nokta da bu aslında. Ayrıca ülkemizde hem Türkcell hem de Vodafone ile otomatik olarak çalışacaktır. Bu sayede oldukça geniş bir kapsama alanına sahip sayılırsınız. Keşke Avea da anlaşmaları dahilinde olsaydı diye düşünmekteyim ama bu kadarı da fazlasıyla yeterli.

Ücretlendirmeler nasıl olacak? Kontörü nereden nasıl bulurum?

WhatSim internet sitesinde yer alan detaylara göre hizmet alınabilecek 150 ülke 4 ayrı tarife grubuna bölünmüş. Ülkemizin de olduğu birinci grupta yer alan ülkelerde kullanım yaparsanız fotoğraf gönderimi 20 kontör,  video gönderimi 100 kontör ve ses kaydı gönerimi ise 5 kontör olarak ücretlendirilmektedir. Ayrıca 1000 kontör 5€ olup, 5-50€ arasında da kontör yüklemek mümkün. Kontör satın almak için sadece WhatSim internet sitesi kullanılmaktadır. Tarife detaylarına bakmak isterseniz şuraya bakmanız yeterlidir.

Kimler kullanmalı ve neden?

Bu hizmeti sadece Whats App için hat telefon kullananlar, sürekli ülkeden ülkeye mekik dokumak zorunda olanlar ya da iki ülke arasında sürekli git gel yapmakta olanlar kullanmalıdır. Tabi bu benim görüşüm. Çünkü sadece ülkemizde kullanım için çok da ekonomik olmamakta. Sürekli farklı ülkelerde olmak zorunda olanların iletişimde en büyük derdi uluslar arası dolaşım ücretleri olmaktadır. Buna karşı çözüm olarak da bu hizmeti kullanmak mümkün ve oldukça da ekonomik sayılır. Ayrıca unutulmamalı ki bu hattı kullanınca Whats App harici tüm şebeke işlemleri kullanım dışında olacaktır. Bu yüzden bu hattı ya yedek bir telefonla ya da çift sim kartlı bir telefonla kullanmanızı tavsiye ederim.

Hizmet piyasaya girdiğinde sizler için denemeyi düşünmekteyim. Tecrübelerimi de ilerleyen zamanlarda paylaşabilirim. Umarım yazım kafanıza takılanlara cevap olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir