Yeni yıl çekilişlerinde boş yok! Ne kazandığınızı kontrol ettiniz mi?

30 Ara

Bunca yıldır çeşit çeşit piyango ve çekilişlere katıldınız. Bunların hangi birinden bir şey kazandığınızı hatırlıyorsunuz? Yoksa hiç bir şey kazanamadınız mı? Durun, öyle düşünmeyin! Aslında öyle değil, tam olarak şöyle;

Yeni yıl yaklaşırken pek çok yerde bir çekiliş telaşı var. Herhangi bir avm ya da mağaza size belli bir miktar alışveriş karşılığında çekilişe katılma “şansı” ile çeşitli hediyeler dağıttığını söylüyor. Hatta bazı işletmeler alışveriş şartı bile istemiyor, bir form doldurup kişisel bilgilerinizi vererek kayıt yaptırın ve çekilişe katılıp kazanma “şansı” veriyor. Şimdi gelelim en mühim konu olan bu “şans” ve kazandırdıklarına.

Çekilişe katılmak isteği ile size verilen kuponlarda gayet sade bir şekilde sizden pek çok kişisel bilginiz istenmekte ve siz de genellikle itiraz etmeden bu kuponlara bilgilerinizi yazmaktasınız. Bu bilgiler arasında ad, soyad, doğum tarihi, cinsiyet, adres gibi oldukça önemli kişisel bilgiler olmakta. Yetmedi telefon numaralarınız da iletişim için isteniyor. İşte burada şansınız devreye giriyor ve büyük bir hediye kazanmış oluyorsunuz. Yıl boyu bitmek bilmeyen o tanıtım mesajları ve aramalarda seçilmiş kişi siz oluyorsunuz!

Değerli seçilmiş kişi, sizi bu hale ne düşürdü biliyor musunuz? O doldurduğunuz kuponlarla “işbu çekiliş sözleşmesindeki tüm maddeleri kabul ediyorum” diye onaylıyorsunuz ve ne sözleşme gördünüz, ne okunuz, ne de sözleşme var diye bilgi verildi! İşte bu sözleşmelerde çekilişi düzenleyen firma sizden aldığı bilgileri kullanabilmek için izin almış olduğunu kabul ettiğiniz maddeler mutlaka bulunuyor. Örneğin bir alışveriş merkezi için yapılan çekilişte sizden alınan bilgiler sayesinde avm yönetimi hangi mağazanın satış durumu nasıl, kim daha çok işleme ya da ciroya nasıl sahip oluyor, müşteri potansiyeli ve genel alışveriş saati ve sıralaması nedir gibi bilgileri toplayarak ona göre hem kiralamalarda hem de işletme satışlarında yapılacak düzenlemelerde bu bilgilere göre yönlendirme yapıyor. Tabiki sonrasında o avm potansiyel müşteriler için daha cazip hale geliyor. Sıkça gittiğiniz avm’lerin zaman içindeki değişimlerine dikkat ederseniz bunu fark etmeniz gayet kolay olacaktır.

Sadece bu kadar sanıyorsanız, öyle değil. Sizin değerli bilgileriniz bilmeden verdiğiniz izin sayesinde işletmeler arasında da paylaşılarak belki size hiç bir bilgilendirilme yapılmasa bile kullanılıyor. Mesela x mağazasından alışveriş yapana y mağazasında yüzde bilmem kaç indirim, z restoranında hediyeli yiyecekler, t içeçek mekanında sürpriz içecekler vs. diye örneklemek mümkün.

Bunlar da yetmez, yıl boyu ard arda mesajlar ve aramalar gelir. Siz arayan kişilere ben size izin vermedim nerden buldunuz numaramı dersiniz. Aslında izin verdiniz ama bilmiyorsunuz! Şimdi biraz geriye tekrar dönelim. Lütfen çekiliş için bilgilerinizi verirken iyi düşünün ve form doldururken sözleşmelerini isteyip okuyun ve size uygun olmayan maddelere itiraz edin, ya da o maddeleri kabul etmediğinize dair beyanda bulunun. Aksi taktirde yıl boyu sızlana sızlana o mesajlara, çağrılara pek sızlanmayın!

Aslında burada iş, tüketici kadar işletmelere de düşmekte. Hem yapılan işlerde tüketiciler yeterli bilgi verilmeden kandırılıyor hem de pazarlama işini beceremiyorlar. Pek çok firmanın sadakat kart sistemi ya da üyelik sistemine de üyeyim. Gerektiğinde gerektiği kadar (tüm kişisel bilgileri içermeyen) istatistiksel bilgi toplanmasına ve işlenmesine karşı değilim. Bilinçsiz tüketici ve bilinçsiz pazarlamaya karşıyım! Umarım bu yazım hem tüketiciler için hem de işletmeler için bilgilendirici olur. Yoksa yeni yıl her iki taraf için de kayıplarla geçen bir yıl olur. Herkese bol kazançlı yıllar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir