Yenilenen Ego Cepte ve Ankara Kart Sorgulama Uygulaması

10 Tem

Daha önce sizlerle Ego cepte uygulamasının ilk versiyonunun kullanımını ve Ankara kart sorgulama güncellenmesi sonrasında bakiye sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığını yazmıştım. Şimdi güncellenen ve yepyeni bir arayüze ve bolca yeni fonksiyona kavuşan uygulamayı inceleyeceğiz.

Başlamadan önce hala eski uygulamalara sahipseniz, Ego cepte, Ego her cepte ve Ego cepte ile Ankarakart sorgulama yazılarını mutlaka okuyunuz. Eğer uygulamaya sahip değilseniz ya da güncelleme yapmak isterseniz Android sahibi iseniz buradan , ipone ya da ipad sahibi iseniz şuradan , windows phone sahibi buradan indirebilirsiniz. Uygulamayı kullanmak için mutlaka internet erişim gerekmektedir. Şimdi Android versiyonunu incelemeye başlayacağız. Dikkat! Güncelleme esnasında ilk versiyonda yer alan favorilerin bilgisi silinmekte! Favorilerin varsa önceden not etmenizi tavsiye ederim.

Screenshot_2015-07-08-17-27-09Artık programı açtığımızda bizleri kullanıma hazır olan resimdeki ekran karşılıyor. Başlarda alışması zor gelebilir ancak alışınca eskisinden çok daha pratik gelecektir. Ben kendime ait cihazda hemen favori dudaklarımı ve hatlarımı yükledim. Size de bunu tavsiye ederim. Sık kullandığınız alanlarda uygulamayı kullanırken yaptığınız hat ya da durak sorgulaması sonrası ekran çıkan yıldız simgesine tıklayıp kendimize özel isimlendirme ve renk seçerek anında kaydetmeniz mümkün. Bu sayede yukarıda gördüğünüz gibi size özel ve pratik ekrana ulaşmak mümkün olacaktır.

Screenshot_2015-07-08-17-27-23

Favorilere sahip değilseniz ya da gideceğiniz yere erişmeniz gereken hattı sorgulamak isterseniz “Hatlar” sekmesinden tüm otobüs, metro, tren ve teleferik hatlarına erişmek mümkün. Eğer hattı biliyorsanız arama bölümüne hat numarasını yazarak sorgulama yapıp bulmanız da mümkün.

Screenshot_2015-07-08-17-27-33

Yukarıdaki ekran görüntüsü de pratik şekilde bulunduğunuz yerdeki durakta yazan numarayı girerek sorgulama yapıp, hat ve tahmini otobüs bekleme sürelerine erişebileceğiniz ekran içindir. Dilerseniz herhangi bir ekranda ve zamanda “Otobüs Nerede” yazısına tıklarsanız da bu ekrana ulaşmak mümkün. Ulaşım dışındaki fonksiyonlara erişmenin vakti de geldi. Program ekranında sağ üstte yer alan kare menü ( Windows simgesine benzer gibi duruyor.) ya da sol üstteki menü çubuğu ( alt alta üç çizgili şekil ) yardımıyla ek fonksiyonlara erişmek mümkün. Şehirdeki trafiği kontrol etmek için gerekli kameralardan Ankarakart sorgulamaya kadar pek çok işlem var. Gerek duyduklarınızı denemenizi tavsiye ederim.

Screenshot_2015-07-08-17-28-02

Şimdi de en önemli nokta olan programın Ankarakart işlemleri kısmına geçebiliriz. Üstte gördüğünüz ekranda “Ankara Kart İşlemleri” yazan alana tıklayın. ardından karşınıza aşağıdaki ekran gelecek.

Screenshot_2015-07-08-17-28-15

Görüleceği üzere ben yine favori kartlarımı ekledim. Siz de öncelikle kart numarasının ilk sekiz hanesinin yazılı olduğu alana kartınızın kalan numaralarını girip anında sorgulama yapabilirsiniz.

Screenshot_2015-07-08-17-28-26

Sorgu sonucunda yukarıdaki gibi hem bakiye bilginizi hem de son binişiniz görmeniz mümkün. Bu bilgi Ankara Kart sisteminin en son güncelleme yaptığı ana ait olup, bazen gecikmeli olabiliyor. Bu durumu mutlaka dikkate alın, yoksa dalgınlıkla bakiyenizi bitirip de fark etmemeniz de mümkün olabilir. Ekranda sorgulama yapılan kartı favorilere eklemek için “Kart Ekle/Düzelt” seçeneği de yer almakta. Seçeneği kullanarak kartınızı dilediğiniz gibi favorilere eklemeniz mümkün. Dilerseniz daha sonra silmeniz için gerekli buton da ekranda bulunmakta. Ayrıca ekranın üstünde yer alan “Kart Kullanımları” ile yakın zamanda yaptığınız kullanımları ve ücretlendirmelerini görmek mümkün. Bakiyeniz yetersizse ve online yükleme yapmak isterseniz de programdaki “Online Yükleme” kullanılabilir. Dikkat! Bu seçenek kredi kartı ve kimlik numarası gibi bilgiler istemektedir. Ayrıca ilerleyen dönemlerde yükleme komisyonları da alınabilir. Bu gibi şeyler size uygun değilse karta bakiye yüklemek için en yakın yükleme noktalarını da sorgulama yaparak bulmanız mümkün.

Bu yazımızda uzun süredir talep alan yenilenen Ego cepte incelenmiş oldu. Bir süredir bu programa sahip olup da eski yazım ile karşılaşan okuyucularımdan özür dilerim. Fırsat bulamadığım için ancak yenisini oluşturabildim. Şehir hayatımızı kolaylaştıran uygulamayı bizlere sunanlara teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir