Ego her cepte!

30 Tem

Daha önce yayınladığım “Ego cepte!” yazımı okuyanlar toplu taşıma bilgilerine kolayca erişmek için illa akıllı telefon mu kullanmak zorundayız demiş olabilir. Ego yaptığı çalışmalar ile sadece akıllı telefon kullananları değil, neredeyse herkesin rahatça kullanabileceği sistemler geliştirmiş. Bu yazımızda da akılsız telefon ya da akıllı ama kült kalmış telefon kullanlar neler yapmalı, nasıl yapmalı onları inceleyeceğiz.

Öncelikle telefonunda internet erişimi bulunanlar ne yapabilir ona bakalım. Öncelikle telefonunuzun internet tarayıcısı açınız. Blogu telefoununuzdan okuyorsanız  http://www.ego.gov.tr/mobil/otobusnerede.asp  linkine tıklayınız ya da telefounuzun tarayıcısına bu linki yazınız ve git butonuna basınız. Bu işlemi gerçekleştirdiğinizde karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

2014-07-19 03-14-14 Ekran görüntüsü

 

Bu görüntü aşağı yukarı sizleri yeterli açıklamayı içeren bir sayfa olduğunu göstermekte. Bu şekilde kolay bir erişim yapılması düşünülmüş olması oldukça hoş. Akıllı telefonlar için olan Ego cepte uygulaması kadar detaylı bir yapı içermese de genel ihtiyacı görmek için ideal. Ancak bu sayfada işlem yapmak için illaki gerekli durak numarasını bilmek şart! Bu yüzden kolaylık olması için önceden telefonunuzun tarayıcısının yer imlerine linki mutlaka kaydetmenizi öneririm. Şimdi linkteki sistemi nasıl kullanacağımıza bakalım. Öncelikle “Durak Numarası” yazan alana bulunduğumuz durağın 5 haneli numarasını girmemiz gerekiyor. Ardında hat numarası girmeden Otobüs Nerede’ye tıkladığımızda o durağa gelecek tüm otobüs hatlarının bilgileri karşımıza gelmektedir.

 

2014-07-19 17-38-29 Ekran görüntüsü

Yanda görüldüğü üzere 12227 numaralı durağa gelecek araçların bilgileri ekranımıza yansıdı. Sadece durak numarası girdiğimiz için durağa gelecek tüm araçlar listelendi. Otobüs seferlerinin sıklaştığı saatlerde liste uzayıp gidiyor ve işimizi zorlaştırabiliyor. Bu nedenle eğer biliyorsanız mutlaka hat numarası bilgisini de girmenizi tavsiye ederim. Deneme için kullandığımız 12227 numaralı durak Kızılayda bulunan Ege Mahallesi yönünde giden otobüslerin kullandığı duraktır. Örneğin bu yönde 340 numaralı EGE MAHALLESİ-KIZILAY-BEŞEVLER-DDY hattı ile İKEA’ya gitmeyi planlıyor olalım. Durak numarasını zaten önceden girmiştik ekrana, şimdi de hat numarası olarak 340 yazalım ve otobüs nerede diye sorgulayalım. (Bonus bilgi 1: İkea’ya gitmek isteyenler ayrıca 330 ve 341 hatlarını da kullanabilirler. 330 ve 341 hatlarının güzergahları değişti. Artık İKEA’dan geçmemektedirler!)

2014-07-19 17-50-53 Ekran görüntüsü

Sağda görüldüğü üzere artık  bulunduğumuz durağa gelecek 340 numaralı hattın aracıyla ilgili detaylı bilgiye sahibiz. Gelecek aracın tahmini varış süresi, o anda bulunduğu konum ve hatta hız bilgisi bile görülebilmekte. Ancak Ego cepte uygulamasında olduğu gibi gelecek aracın modeli, klima bulunup bulunmadığı ve engelli uyumlu olup olmadığıyla ilgili detaylar burada verilmemiş. (Bonus bilgi 2: Otobüs hat bilgilerine ve hareket saatlerine telefonunuzdan erişmek isterseniz Ego mobil sitesine  göz atmanız yeterli.).

Peki ya telefonunuz ile internet kullanamıyorsanız bu kadar bilgiden mahrum mu kalacaksınız? Tabiki hayır. Günümüz teknolojisine sahip her cihazca kısa mesaj özelliği bulunmakta ve sms ile de ego cepte kullanımı mümkün. Yapmanız gereken ise telefonunuzun kısa mesaj yazma bölümüne girip DURAK yazıp bir boşluk bırakıp durak numarasını yazıp 03129113911 e kısa  mesaj göndermek. Kısa süre içinde durağa gelecek otobüs hat bilgileri size kısa mesaj olacak gelecektir. Yok ben kısa mesaj da atamıyorum diyorsanız o zaman kısa mesaj için verilen bu iletişim numarasını arayarak bilgi almanız da mümkün. Ego’yu yaptığı bu hizmetlerden dolayı tebrik ederim. Her kullanıcıya erişilebilecek bir sistem yapılmış. Benzer uygulamaları bulunan İETT’nin yaptıklarını da yakında blogda görebilirsiniz. Umarım tüm toplu taşıma hizmeti veren kurumlar benzer işlere imza atarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir