Çeşmede bir gün…

1 Eyl

Son yıllarda popüleritesi gittikçe artan Ege’nin güzide mekanı Çeşmede güzel bir gün geçirdim. Bu güzel günü de sizlere aktarmaya karar verdim. Öncelikle hala bilmeyenler için adres vereyim. Çeşme, İzmir’e sadece 90km uzaklıkta Ege denizine komşu çok güzel bir ilçemiz. Genellikle deniz turizmi ile adı geçse de son yıllarda verimli rüzgarı kullanılarak yapılan sörf sporu ile de adı anılır oldu. Özellikle de Alaçatı mevkiinde gezerken sizleri serinletecek rüzgar aynı zamanda enerji üretimi ile de kullanılmaya başlanmış. Bu temiz enerjiyi elde etmeyi sağlayan rüzgar gülleri sizi daha da mutlu edebilir.

Çeşmeye Nasıl giderim?

İzmir’e sadece 90km uzakta olan ilçeye, kendi aracınız ile İzmir üzerinden otoban kullanarak gitmek mümkün. Eğer kendi aracınız yoksa pek çok otobüs firmasından ilçeye otobüs bulmak mümkün. Günlük gezi yapacaksanız ve kalkış noktanız İzmir ise ister Üçkuyulardan isterseniz İzmir otogarından Çesme Seyahat araçları ile oraya erişmeniz mümkün. İzmir otogarında Çeşme seyahat araçları 141 nolu perondan kalkmaktadır. İzmir-Çeşme arası ulaşımın ücreti ise 15tl. Eğer Egenin diğer sahil kesimlerinden gelecekseniz de otobüsler ile erişmeniz yine mümkün. Örneğin Pamukkale Turizmin Bodrum-Kuşadası-Çeşme seferleri de bulunmakta. Ben tatil için Didimde konakladığım için İzmir aktarmalı olarak geçiş yaptım.

Çeşmede gezilecek yerler?

Öncelikle ilçenin ilk girişinde yer alan Alaçatı’yı gezmenizi öneririm. Alaçatı oldukça iyi korunmuş eski evleri ile sizleri geçmiş yıllara götürüyor.

20140818_120335– Alacatı sokakları gündüz de gayet hareketli. –

Artık bu evlerin pek çoğu otel,restaurant,cafe,mağaza vb. olmuş durumda. Yine de güzelliklerinden pek bir şey kaybettikleri söylenemez. Dar sokaklarda gezerken bol bol fotoğraflamak istediğiniz yerler olacaktır.

2014-08-18 13.49.23– Don Kişot görmesin! –

Alaçatıda değirmenlere uğrayıp da manzarayı seyre dalmayı da unutmayın! Sonrasında ise denize daha yakın olmak isterseniz Ilıcaya geçmenizi gerekiyor. Egenin pek çok sahilinde olduğu gibi muhteşem kum ve deniz sizleri bekliyor. Ilıca sonrasında ise Çesme merkeze inerek Çeşme Merkez Kilisesini, Marinayı ve Kaleyi ziyaret etmenizi öneririm.

2014-08-18 14.48.53– Çeşme merkezdeki bu manzarayı görmeden geçme! –

Çeşme marinadaki ya da sahilindeki mekanlara uğrayarak mutlaka bir şeyler içerek Ege denizini seyretme keyfini de atlamayın! Alaçatı,Ilıca ve Çesme merkez arasında dolmuşla 10 dakikalık yolculuk yaparak ulaşım yapmak mümkün.

Çesmede ne yenir?

Tabiki Kumru! Buradan kumru yemeden asla dönmeyin, dönerseniz pişman olursunuz. Kumru içinse tavsiye edeceğim mekan Kumrucu Şevki. Mekanın Çeşmenin pek çok yerinde şubesi var. Ben Alaçatıdakini tercih ettim. Siz de ister Kumrucu Şevki’yi isterseniz diğer kumrucuları seçin ama mutlaka kumruyu tadın!

2014-08-18 13.12.15– Bu güzelliğin adı Yengen kumru. Yanlış anlamayın, adı bu! –

Çeşmeden neler alınır?

 Her tatil yöresinde olduğu gibi burada da belirli hediyelik eşya satan yerler var. Mesela Alaçatıda Çatladıkapı’ya uğrayabilirsiniz. Ne seçeceğiniz ise size ve bütçenize kalıyor.

Çeşmede nerede konaklanır?

Alaçatıda butik otelleri tercih edebilirsiniz. Sahile yakın olmak isteyenler ise Ilıca ya da Çeşme merkezdeki mekanları tercih etmeli. Ben konaklama yapmadığım için bir yer ismi veremeyeceğim ama küçük bir araştırma ile size uygun bir yer bulmanız mümkün.

20140818_122831– Otel Alba, Alaçatı’da hoşuma giden otellerden biriydi.-

Son olarak….

Kendi aracınız ile bu geziyi yapmıyorsanız mutlaka geziniz için ayırdığınız süreleri iyi hesap ediniz. Tahmininizden daha uzun vakit harmanız da olası. Özellikle de İzmir’den gidiş ve dönüşte bineceğiniz otobüs oyalanarak vakit alabiliyor. Örneğin 1 saatte gideceğiniz yol 2 saat bile sürebilir! Demedi demeyin!

2014-08-18 12.29.13–  Ne acelemiz var? Elbet kalkar yol alırız.-

Kendi aracınız ile gidecekseniz de Çeşmede yol üstünde belediyenin belirlediği otoparkların ücretsiz olduğu aklınızda bulusun. Otoparka ek para ödemeden gezmeniz de mümkün.

Sizden de öneri ve yorumlarınızı bekler, herkese şimdiden iyi geziler dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir