Uydunuzun ayarlarıyla oynayın: Türksat 4A’ya geçiyoruz!

12 Eyl

Her teknolojik alette olduğu gibi uydularda da belli bir kullanım ömrü var. 2016 yılında da Türksat 2A uydusunun kullanım ömrü dolacağı için Türksat 4A uydusu 17 Eylülü 18 Eylüle bağlayan gece yarısı hizmete alınacak. Yeni uydu pek çok yeni teknoloji getirecek. Bizler için en önemli getirisi ise artık daha fazla sayıda kanal izleyebilecek olmamız ve yüksek çözünürlüklü(HD) yayın yapan kanal sayısının da artacak olmasıdır.

 

Her yeni uydu geçişinde olduğu gibi bu geçişte de pek çok kişinin kafası karışık. Ne olacak, nasıl olacak, neler yapılacak vs. deli gibi sorular kafanızı kurcalıyor olabilir. Rahat olun, bunların hepsinin cevabı bu yazıda var. Yeni uyduya geçiş için herhangi bir yeni elektronik cihaz almanıza gerek yok. Mevcutta kullandığınız çanak anteninizde de herhangi bir değişime gerek yok. Yapılacak tek şey uydu alıcısı cihazınızın gerekli ayarlarını yapmak olacaktır. O da aslında çok basit ancak biraz zamanınızı alacaktır.

 

Uydu alıcınızın marka ve modeli ne olursa olsun hepsinde aşağı yukarı aynı şeyi yapmanız gerekecektir. Türksat 4A uydusu için gereken otomatik frekans bulan parametreleri uydu alıcınıza girerek kanal taraması yapmanız gerekiyor. Bu tarama ile yeni uydunun getirdiği hemen hemen tüm kanalları bulmanız mümkün. Hemen hemen diyorum çünkü bazen çıkmayan, şifreli olan ya da yüksek çözünürlüklü olup da uydu alıcınıza uygun olmayan kanalları bulamayabilirsiniz. İhtiyacınız olan iki parametreyi aşağıda yazdım. Bunlardan biri Avrupa ve Türkiye, diğeri ise Orta Doğu ve Türkiye yönlü sinyallerin parametreleridir. Bu sinyal yönlerine göre çıkan kanallar değişebilir. Ayrıca hem Avrupa yönlü hem de Orta Doğu yönlü çıkan kanallar zaman zaman birinde şifreli yayın verirken diğerinde normal yayına devam edebilir. Kanal listenizi oluştururken bu hususa dikkat etmenizi öneririm.

 

Avrupa ve Türkiye için otomatik frekans parametreleri:

Frekans: 11844 Mhz

Polarizasyon: Dikey (V)

Sembol oranı: 2222

Fec: 3 / 4

 

Orta Doğu ve Türkiye için otomatik frekans parametreleri:

Frekans: 11747 Mhz

Polarizasyon: Yatay (H)

Sembol oranı: 27500

Fec: 5 / 6

 

Yukarıda verilen parametrelerle otomatik frekans bulma işlemini yapmak için uydu alıcınızın menüsünden kuruluma girin ve Türksat frekans bilgilerini yazarak şebeke araması yapın. Eğer tüm kanalları bilmek görmek istiyorum, ben işimi şansa bırakmayım, detaycıyım derseniz tüm kanalların frekans listesini Türksat uydu listesi adresinden de bulmanız mümkün.

Uydu alıcınız yeni ve Türksat kanal güncelleme sistemine sahipse zaten sizin yapmanız gereken bir şey yok. Bu özelliği destekleyen uydu alıcılarının listesi ise Türsat kanal güncelleme sistemi linkinde bulunmaktadır. Yeni uydu ile keyifli seyirler dilerim!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir